Skandynawski duch w polskich domach - przelotna moda czy ponadczasowy sposób aranżacji?

Skandynawski duch w polskich domach - przelotna moda czy ponadczasowy sposób aranżacji? Powrót

Skandynawski duch w polskich domach - przelotna moda czy ponadczasowy sposób aranżacji? 

Północnoeuropejska stylistyka wystroju wnętrz to jeden z topowych stylów wnętrzarskich na całym świecie. Łącząc w sobie harmonię, ergonomię, jasne kolory i prostotę skradł serca niejednemu z nas. Trend na skandynawski klimat wkroczył do naszych polskich domów szturmem. Stał się odpowiedzią na wszechobecną tandetę, ciemne i mroczne wnętrza, nadmiar dekoracji i nijakie wzornictwo. Czym jest ten niezwykły sposób kreowania wnętrz i jak wprowadzić go do domowych pieleszy? Odpowiedź poniżej!

Skąd skandynawski duch w polskich domach?

Sam w sobie styl skandynawski w wystroju wnętrz został zapoczątkowany przez architektów Fina Aalto oraz Jacobsena i Utzona. Wyjątkowa estetyka tego stylu stała się rozpoznawalna w świecie dzięki corocznie przyznawanym projektantom nagrodom Lunning Price w latach 50. i 60. XX wieku. Pomysł na wykorzystanie trendu w naszych domach pojawił się zatem jakieś pół wieku temu, kiedy to Polska przebywała niełatwe transformacje ustrojowe. W późniejszym czasie, spore znaczenie w popularyzacji skandynawskiej stylistyki miała znana i lubiana meblowa sieciówka promująca te niesamowicie atrakcyjne pomysły designerskie wśród szerszego grona odbiorców. Zupełnie nowy, w porównaniu do sztucznych pluszowych detali i meblościanek na wysoki połysk, pomysł na wystrój należy obecnie do najbardziej lubianych nurtów, które niezmiennie cieszą się szerokim gronem fanów. Skandynawska estetyka we wnętrzach to miękkie i niezwykle przyjazne tkaniny, naturalne drewno, wełniane pledy, galerie rodzinnych fotografii, przytulne stylowe sofy, jak sofa Milasso, pufy do siedzenia, narożniki z funkcją spania, fotele wypoczynkowe i wiele innych. Wszystkie te detale wniosły wyjątkową funkcjonalność i przytulność do domów i mieszkań wielu z nas.

Dlaczego styl skandynawski jest tak lubiany?

Ten wywodzący się z północnej Europy styl skandynawski powstał, aby wprowadzić do wnętrz trochę światła i słońca. Krótkie dni i niewiele słońca – podobnie jak u nas w porze zimowej, dawały się we znaki, dlatego konieczne było stworzenie przyjaznych przestrzeni w domowych zaciszach. Prostota i funkcjonalność rozwiązań, a także wyjątkowo przyjemne dla oka kolory i wzory uczyniły skandynawski design wyjątkowo pożądanym. Jego dodatkową zaletą jest działanie uspokajające, które szczególnie zdaje egzamin u osób prowadzących szybkie tempo życia. Północna stylistyka jest także wyjątkowo uniwersalna, dlatego z powodzeniem sprawdza się w wielu rozwiązaniach wnętrzarskich. Już proste krzesło biurowe typu Lorenzo, wygodne fotele czy małe narożniki z funkcją spania, pozwalają w prosty sposób odmienić wnętrze w duchu skandynawskim.

Krzesło Lorenzo

Styl wprost ze Skandynawii to przede wszystkim jasne kolory, proste formy i organiczne, naturalne materiały. Szczególnie cennym w szwedzkim wzornictwie i kreacji mebli materiałem jest drewno. Inspiracją jego zastosowania jest otaczające środowisko. Ciekawym przykładem są tutaj np. meble Thomasa Bernstranda. Projektowane przez artystów kanapy, czy takie modele jak sofa z funkcją spania to rozwiązania stylowe, ale nie rzucające się w oczy. Niemniej ich najważniejsze walory odkryć można dopiero poprzez funkcjonalne elementy zastosowane w nich przez twórców.

Zalety, które wyróżniają styl skandynawski na tle innych

Minimalizm, prostota i nieskomplikowana estetyka – tak pokrótce można określić styl skandynawski. Łączy on w sobie podstawowe zasady designu, które zaobserwować możemy w czystych formach, funkcjonalności i ponadczasowych rozwiązaniach. W skandynawskich projektach nie ma nadmiaru ozdób, dekoracji, ani zbędnych detali. Wyraża on elegancki minimalizm, który połączono z prostymi formami. Każdy z elementów oryginalnego stylu północy wykonany jest z naturalnych materiałów, dlatego wyraża on ekologiczne podejście do tworzenia i bliskość natury. Poszczególny model sofy z funkcją spania czy szezlong do leżenia zachwycają pięknym wykończeniem, a także kojącą kolorystyką. Barwy w stylu skandynawskim mają za zadanie stworzyć przestrzeń, a zarazem wnieść do wystroju ciepło i jasność. Drewniane elementy mebli czy dodatków pozwalają uzyskać dopełnienie wystroju, a przy tym są praktyczne. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich mebli, w tym np. narożnika z funkcją spania Pratto można wykreować wyjątkową przestrzeń, która zachwyca i jest niebywale praktyczna.

Jak w domowym zaciszu stworzyć skandynawski wystrój?

Nie da się ukryć, że skandynawski styl sprawdza się w wielu mieszkaniach, dlatego w zależności od naszych preferencji i upodobań, możemy dzięki meblom i subtelnym dodatkom wykreować w tym duchu naprawdę piękną przestrzeń. Styl ten doskonale podkreśla zamiłowanie do subtelności i delikatnych detali, niemniej co warto podkreślić, nie jest wcale nudny! Doskonale zda on egzamin w niewielkiej kawalerce, jak i przestrzennym domu rodzinnym. Bez wątpienia spełni on również oczekiwania miłośników prostoty i minimalizmu, a także tych, którzy cenią komfort oraz ponadczasowe rozwiązania, które nie wychodzą z mody.

Aby stworzyć we wnętrzach skandynawski klimat, warto postawić na kilka prostych zasad:

  • Skandynawski styl charakteryzują minimalistyczne meble, jak narożnik rozkładany z funkcją spania, nowoczesna pufa czy sofa 2 osobowa. Estetyczne i proste konstrukcje w stylu fotela Flash, czy eleganckiego narożnika Loving to funkcjonalne i bardzo efektownie prezentujące się propozycje;
  • Nieocenionym składnikiem skandynawskich wystrojów jest kolorystyka. Szezlong szary, pufy okrągłe w odcieniach pastelowych, bądź bieli i inne detale pięknie współgrają tutaj z drewnem będącym nie tylko bazą mebli, ale np. ważny element podłogi. Doskonale sprawdzą się w tym stylu połączenia subtelnych odcieni i drewna, zarówno w postaci bazowych elementów, jak i dodatków;
  • Głównym nurtem w skandynawskich wnętrzach jest integralność literalna, czyli bazowanie na minimalistycznych meblach, podstawowych kolorach oraz prostych kształtach, które łącznie stworzą harmonijne przestrzenie, gdzie prym wiodą powtarzalne, proste kształty i linie;
  • Funkcjonalność to jedna z głównych zalet ducha skandynawskiej stylistyki. Tworząc wnętrza w tym stylu warto zadbać o wykorzystanie wyłącznie podstawowych elementów wyposażenia, dzięki którym każde wnętrze zyskuje pełną harmonię, przestrzeń i czystość.

Kreowanie skandynawskiego wnętrza najlepiej zacząć od mebli z jasnego drewna. Jadalnia zyska na wykorzystaniu drewnianych elementów, takich jak krzesło. Salon dopełniony fotelami czy prostym detalem, jak nowoczesne narożniki z funkcją spania, zyska z kolei na funkcjonalności, pozwalające wykorzystać go np. podczas przyjazdu gości. Pokój dzienny w stylu skandynawskim można dopełnić dodatkiem takimi jak okrągła pufa czy sofa rozkładana, a także drewnianymi szafkami RTV, które świetnie sprawdzą się podczas tworzenia klimatycznego kina domowego, a dodatkowo pomieszczą płyty i wiele innych drobiazgów.

Design w stylu skandynawskim to połączenie nowoczesnych w stylistyce mebli, jak i walorów praktycznych. Wysoka jakość wykonania poszczególnych realizacji pozwala cieszyć się funkcjonalnością oraz ergonomią mebli, które genialnie komponują się również z innymi stylami wnętrzarskimi.

Narożnik Loving

Skandynawski styl – ponadczasowa estetyka czy przelotna moda?

Jak można zauważyć na przestrzeni lat, moda, a w zasadzie zamiłowanie do stylistyki skandynawskiej, nie mija, a wręcz przeciwnie – zyskuje coraz większą popularność. Poszczególne propozycje, charakterystyczne dla wnętrz skandynawskich, znajdują swoje zastosowanie w wielu domach, ale i aranżacjach gabinetów, biur czy przestrzeni publicznych.

Wnętrza w klimacie skandynawskim to bez wątpienia ponadczasowe przestrzenie. W porównaniu do wyszukanych mebli w klimacie barokowym, motywów w klimacie shabby chic, marynistycznych czy modernistycznych, estetyka skandynawska zdaje się najbardziej uniwersalną i idealną dla każdego typu wnętrz. Styl ten pozwala wnieść do wnętrz maksymalną ilość światła, dlatego będzie genialny zarówno dla przestrzeni w sercu miasta, jak i w przytulnych wiejskich domkach. Proste rozwiązania meblowe, klarowne wzornictwo, miłe dla oka kolory oraz technika urządzania wnętrz to zdecydowanie sposób na połączenie preferencji osób o bardzo zróżnicowanych gustach. W skandynawskim designie każdy znajduje coś dla siebie, co stanowi największy atut.

Warto zaznaczyć, że skandynawski styl, wbrew pozorom, nie należy do tych typowych, nieco nudnych minimalistycznych opcji wnętrzarskich. Pozostawia on bowiem ogromne pole do popisu dla każdego, kto chce wyrazić siebie, a jednocześnie ceni funkcjonalność. Jasne meble i stonowana paleta barw pozwala na wniesienie do wnętrza nuty oryginalności, np. poprzez poduszki z zabawnymi motywami, obrazki z niebanalnymi dziełami artystycznymi, pstrokate pufy do salonu czy siedziska. Wybierając inny styl, aniżeli ten inspirowany Skandynawią, nie mamy aż tak wielkiej swobody, gdyż ukierunkowane są one często bardzo konkretnie, przez co nie trudno o przerost formy nad treścią. Tutaj nawet nie do końca przemyślany detal może okazać się tym właściwym - np. kanapa z funkcją spania w neutralnej szarości, będzie genialnie komponowała się z wielobarwną poduszką na tle jasnych ścian i prostych mebli.

Ekologia, która urzeka

Skandynawski design to nie tylko ponadczasowa stylistyka, ale i ekologiczne rozwiązania. Świadomość tego, czym się otaczamy i jak dbamy o środowisko naturalne  sprawia, że trend w duchu skandynawskim staje się jednym z najbardziej cenionych. Produkty, w tym właśnie meble, wykonane z naturalnych surowców stają się cennym materiałem do późniejszego wykorzystania, a co za tym idzie mogą znacznie bardziej przysłużyć nam się aniżeli te sztuczne. Meble skandynawskie to drewno, nietoksyczne farby, bawełna, wełna, len czy biodegradowalne elementy, dzięki czemu decydując się na ten styl, możemy  praktykować ekologię nie ograniczając się jedynie do segregacji śmieci. Urzekające w ekologicznym aspekcie stylu skandynawskiego jest również to, że tworzy on zdrowy dom dla mieszkańców. Dodatkowo kreuje poukładaną przestrzeń, którą łatwo utrzymać w ładzie i porządku.

All comments