Drewno skandynawskie i belgijska tkanina, czyli dlaczego materiały wykorzystane w produkcji są najważniejsze i jak zweryfikować ich jakość? Powrót

Drewno skandynawskie i belgijska tkanina, czyli dlaczego materiały wykorzystane w produkcji są najważniejsze i jak zweryfikować ich jakość?

Wysoka jakość mebli to nie tylko piękny i ciekawy projekt, ale przede wszystkim pierwszorzędnej jakości materiały wykonania. Skandynawskie drewno czy belgijskie tkaniny stanowią wysokiej klasy produkty, które chętnie wykorzystywane są w produkcji mebli. Niestety często stanowią one wyłącznie chwyt marketingowy, a stylowe sofy czy krzesła do biurka niewiele mają wspólnego z tymi najwyższej jakości produktami. Jak rozróżnić meble oryginalne od podróbek i inspiracji? Które cechy warto wziąć pod uwagę?

Jak odróżnić oryginalne meble od podróbek lub mebli inspirowanych gorszej jakości?

Wybór mebli dla domu czy biura to w gąszczu propozycji oferowanych przez najróżniejszych producentów jest dla wielu z nas nie lada wyzwaniem. Zewsząd kuszą nas atrakcyjne oferty, gwarancje najwyższej jakości i materiałów pierwszej klasy. Niestety po dokonaniu zakupu, bardzo często okazuje się, że fotele do salonu, narożnik do pokoju czy długo poszukiwana okrągła pufa są kiepskiej jakości i zdecydowanie odbiegają od pięknych zdjęć, i opisów na stronie sklepu internetowego. Posługiwanie się nazwiskami projektantów, skróty typu „mebel inspirowany”, bądź oryginalny produkt, a wszystko to w zbyt niskiej cenie, powinno wyraźnie zasygnalizować, iż mebel, który planujemy zakupić, może nie być tym którego szukamy… Aby uniknąć nieprzyjemnej wpadki, w pierwszej kolejności warto odrzucić propozycje w podejrzanie niskich cenach. Kopiowanie projektów znanych marek i projektantów nie wiąże się z jakością, a wręcz przeciwnie - stanowi ryzykowny zakup. Produkty takie są najczęściej wykonywane najmniejszym kosztem, a co za tym idzie, nie prezentują się, ani nie wykazują jakości takiej jak ich pierwowzory. Czy zatem warto stawiać na cenę, a nie na jakość?

Na cenę oryginalnego mebla składa się kilka czynników – w pierwszej kolejności są to prawa autorskie i później koszty niezbędne do wytwarzania danego produktu (często meble czekają na swój wielki moment pojawienia się na rynku nawet kilkadziesiąt lat!). Zmieniające się technologie produkcyjne i opracowanie procedur produkcji wymaga długotrwałych i kosztownych przedsięwzięć, a co nie mniej ważne, konieczne jest dobranie materiałów najwyższej jakości. Producenci oryginalnych mebli nie idą na kompromisy, dlatego w meblach wysokiej klasy stawia się np. na drewno skandynawskie i belgijskie tkaniny, a nie sklejkę i sztuczne poliestrowe obicia.

Nie można jednak generalizować, bo niektóre imitacje słynnych projektów powstają ze szlachetnych pobudek, np. zamiast korzystać z prawdziwych skór, wykorzystują ekoskóry lub sztuczne futra. Niestety w większości przypadków, tanie podrabiane meble to najczęściej materiały gorszej jakości, które nie są w stanie dorównać tym właściwym.

Unikalne cechy drewna skandynawskiego

Drewno skandynawskie to wyjątkowy materiał, chętnie wykorzystywany w budowach domów, ale i w produkcji solidnych, wyjątkowych mebli wysokiej klasy. To stosunkowo gęste i nieprawdopodobnie wytrzymałe drewno jest jednocześnie bardzo przyjemne w obróbce, przez co stanowi bardzo ceniony budulec. Stylowe meble, takie jak Sofa Time czy pięknie wykończona nowoczesna pufa Florida zyskują dzięki niemu wyjątkową formę i trwałość konstrukcji. Drewno skandynawskie zachowuje swój kształt i poziom wilgotności, przez co powstała z niego finalna konstrukcja jest stabilna i bezpieczniejsza. Mebel na takiej bazie to zdecydowanie inwestycja warta zachodu.

Jak rozpoznać meble z drewna naturalnego, np. skandynawskiego?

Meble drewniane czy meble z drewna? Paradoksalnie te podobne określenia oznaczać mogą zupełnie inne materiały wykonania. Meble drewniane obejmować mogą nie tylko te wykonane z litego drewna, ale i sklejki czy materiały drewnopodobne. Przeglądając ofertę sklepu meblowego, warto zatem zwrócić uwagę na opis wykorzystanego w jego produkcji drewna. Produkty typu pufy, siedziska, nowoczesne narożniki z funkcją spania czy fotele wypoczynkowe powinny być opisane np. tak jak fotel Moers, gdzie określone jest, że konstrukcja mebla została wykonana z drewna skandynawskiego. Bardzo często spotkać można także np. narożniki z funkcją spania, w których drewniane są jedynie elementy konstrukcji, podczas gdy tylna ściana i doły szuflad są wykonane ze sklejki.

Innym detalem wyróżniającym modele mebli z wysokiej jakości drewna jest forma wykorzystanych do ich produkcji desek – elementy konstrukcji często nie są wykonane z jednego kawałka drewna, a kilku cienkich, sklejonych ze sobą listew. Bardzo często wykorzystane w budowie mebli listwy są odpadem, który przeznaczony był do wyrzucenia, ale zdecydowano, aby przeznaczyć je do produkcji mebli, co znacznie obniża koszty. Takie ukryte pomiędzy cienkimi listwami drewno może mieć wiele wad, takich jak odbarwienia, spróchnienia czy ubytki, które wpłynąć mogą na jakość całej konstrukcji. Warto zatem przyglądać się meblom pokrytym fornirem, czy nie kryją w sobie przykrych niespodzianek. Co więcej, mebel oklejony fornirem z każdej strony, szczególnie powinien wzbudzać podejrzenia, gdyż często potencjalnie zakamuflowane uszkodzenia mogą być niemożliwe do naprawy.

Wysoka jakość mebli z drewna skandynawskiego to przede wszystkim niemała cena. Dlatego też warto mieć na uwadze, iż dokonując zakupu solidnego mebla płacimy nie tylko za jego wykonanie, projekt itp., ale przede wszystkim za to, że materiały i każdy detal jego wykonania są warte swojej ceny. Sofa 2 osobowa, efektowny narożnik bez funkcji spania czy też krzesło typu Carla bazujące na drewnie skandynawskim to zatem wyjątkowe elementy, które mogą ozdobić Twój salon, a przy tym być inwestycją na lata dzięki jakości wykonania i ponadczasowej stylistyce.

Jak jeszcze można zweryfikować jakość drewna? W większości przypadków wystarczy przekonać się organoleptycznie, unosząc swój zakup do góry – meble z drewna skandynawskiego są o wiele cięższe aniżeli te z materiałów drewnopodobnych.

Belgijskie tkaniny i ich nieprawdopodobna jakość

Dobre tkaniny wyróżnia najwyższa jakość i precyzyjnie dobrane materiały, które charakteryzuje wysoka wytrzymałość i piękna stylistyka. Wybierając krzesło biurowe, pufy okrągłe czy narożnik rozkładany z funkcją spania, pokryte belgijskimi tkaninami, możemy mieć pewność, że urzekną nas najwyższym gatunkiem i wysoką odpornością na uszkodzenia -  zarówno podczas codziennego użytkowania, jak i czyszczenia. Tkaniny wyróżnia też piękne wzornictwo i bajeczna kolorystyka, czego przykładem będą obicia mebli typu szezlong szary, kanapa z funkcją spania czy urzekający narożnik z funkcją spania

Jak rozpoznać tkaninę obiciową wysokiej jakości?

Na pierwszy rzut oka bardzo trudno jest ocenić, czy wypatrzona przez nas sofa rozkładana, szezlong do leżenia czy pięknie prezentujące się na zdjęciach lub w salonie meblowym małe narożniki z funkcją spania obito materiałem wysokiej jakości. Tkaniny wykonane z tworzyw syntetycznych bardzo często łudząco przypominają te pierwszorzędnej jakości, a na pięknie wyeksponowanych meblach typu wygodne fotele czy sofy z funkcją spania mogą wprowadzić w błąd niejednego znawcę. Dobierając swój ideał pufy do siedzenia warto kierować się wskazówkami producenta. Doskonałej jakości materiał będzie prezentowała się nienagannie przez długi czas, będzie odporny na promienie słoneczne, a w momencie czyszczenia nie straci swoich właściwości.

Belgijskie tkaniny to jakość sama w sobie, dlatego wykonane z nich obicia pozwalają na komfortowe użytkowanie i pielęgnację przez wiele lat. Mebel takie jak zjawiskowa sofa Livia prezentuje się dzięki nim nienagannie, a przy tym jej obicie jest wygodne i trwałe. Szezlongi czy sofy z funkcją spania wykończone doskonałej klasy tkaniną o optymalnej gramaturze, ale i posiadającą potwierdzone testami właściwości, pozwalają na komfortowe i bezpieczne użytkowanie.

Postęp technologiczny sprawia, że materiały wykorzystywane w tworzeniu mebli zyskują zupełnie nowe właściwości. Dzięki niewidzialnym powłokom nie chłoną brudu, przez co nawet z pozoru nieusuwalne plamy można łatwo zneutralizować z pomocą wilgotnej szmatki. Podobnie rzecz ma się w przypadku obić skórzanych, gdzie właściwa pielęgnacja, pozwala zachować tapicerkę w idealnym stanie przez długi czas.

Jakość mebli to nie tylko drewno i tkaniny – kilka słów o piankach i sprężynach

To, co wyróżnia wysokiej klasy meble to materiały wykonania, jednak często patrzymy na nie jedynie powierzchownie, nie zwracając uwagi na ich wnętrze. A w nim kryć się mogą pianki, bądź sprężyny. Meble tapicerowane z niższej półki najczęściej wyposażone są w zwykłe gąbki, które niestety nie należą do rozwiązań szczególnie trwałych. Nie należy tutaj generalizować, jednak gąbki niżej jakości stopniowo odkształcają się, przez co siedziska bądź oparcia ulegają odkształceniom, nie mogąc już powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Kanapa wykonana z niskiej klasy pianki z dnia na dzień przestaje być wygodna, a dodatkowo zaczyna prezentować się mało estetycznie. Świetnym rozwiązaniem staje się tutaj wykorzystanie w produkcji mebli pianek umieszczonych na sprężynach falistych, które za sprawą elastycznego podkładu nie deformują się tak szybko, przez co narożnik czy sofa znacznie dłużej cieszą komfortem użytkowania i ładną formą. Wśród bardziej luksusowych rozwiązań, godne polecenia są siedziska na specjalnych sprężynach bonell, czyniąc każdy mebel znacznie trwalszym. Zaletą tego rozwiązania jest skuteczne zapobieganie zapadaniu się siedziska w często użytkowanych miejscach.

All comments